PLPT

A+ A A-

Trendy i nowe technologie w logistyce - relacja ze spotkania 17 czerwca

W dniu 17 maja 2016 r. w Instytucie Logistyki i Magazynowania odbyło się spotkanie na którym Instytut wraz z firmą VersaBox zaprezentowali trendy i nowe technologie w logistyce. Uczestnicy zapoznali się z dostępnymi obecnie na rynku rozwiązaniami magazynowym oraz z obecnymi kierunkami rozwoju  robotyki.

Podczas pierwszego wystąpienia dr Michał Grabia omówił zastosowanie nowoczesnych technologii w logistyce Największą dynamikę można zaobserwować w wykorzystaniu koncepcji Internetu Rzeczy. Aż 98 proc. specjalistów z branży transportu i usług kurierskich uważa tą koncepcję za najbardziej strategiczną inicjatywę technologiczną rozwijaną w bieżącej dekadzie. Dzięki coraz powszechniejszemu zastosowaniu sensorów możliwa jest automatyczna komunikacja pomiędzy osobami, urządzeniami i otoczeniem. Jest to możliwe dzięki trzem elementom: technologii, sensorom oraz danym  umieszczonym w t.zw. „chmurze” gdzie ogromne ilości informacji (Big Data) są gromadzone i przetwarzane.


W jakich obszarach wykorzystujemy sensory? W urządzeniach codziennego użytku, rozwiązaniach przemysłowych, infrastrukturze przemysłowej i coraz częściej w opiece zdrowotnej. W logistyce sensory są bardzo pomocne w zarządzaniu łańcuchami dostaw. Wykorzystywane są systemy do lokalizacji urządzeń w czasie rzeczywistym (RTLS), monitorowania warunków przechowywania oraz transportu towarów, identyfikacji towarów oraz śledzenia środków transportu. Instytut Logistyki i Magazynowania wykonuje projekty w oparciu o technologie wizyjne, pasywne oraz aktywne RFID oraz GPS. Główną zaleta stosowania Internetu Rzeczy jest stopniowa poprawa wyników w zakresie czasu i wydajności całego łańcucha dostaw. Można się spodziewać, że podjęte działania przełożą się na lepszą pracę personelu magazynu (będzie łatwiej wyszukiwał i kompletował przesyłki) oraz na wyższy poziom obsługi klienta. Po zapoznaniu się z najnowszymi technologiami uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć jak w praktyce działa robot firmy Versabox. Robot ten  dzięki zaawansowanemu algorytmowi  jest zdolny do wyznaczania, planowania i modyfikacji trasy w czasie rzeczywistym w zmieniającym się środowisku.  Użytkownicy doceniają roboty autonomiczne, nie tylko za samodzielną jazdę, ale właśnie za dynamiczne planowanie ścieżek.  Jest to możliwe dzięki zastosowaniu różnych czujników oraz algorytmów. Analiza otoczenia w czasie rzeczywistym pozwala na poruszanie się nie tylko po drogi wyznaczonej trasie ale również umożliwia omijanie przeszkód i co najważniejsze równoległą pracę z innymi pojazdami w magazynie.


W ostatniej części spotkania odbyły się warsztatowy przeprowadzona w formie burzy mózgów 6-3-5, w trakcie której zadaliśmy pytanie uczestnikom, w jakich warunkach mogą się sprawdzić i gdzie mogą być wykorzystywane autonomiczne roboty. Oto kilka odpowiedzi:


1)    Dostawa materiału do linii produkcyjnej, odbiór i dostawa do magazynu
2)    Transport elementów zużywalnych (mobilne gniazdo serwisowe),
3)    Odbiór odpadów z gniazda,
4)    Transport ciężkich produktów,
5)    Przeprowadzanie inwentaryzacji w trybie ciągłym.


Podsumowując, widać wyraźnie, że nowoczesne technologie znacząco zmienią w najbliższym czasie sposób organizacji procesów logistycznych w firmach.  

Prezentacje do pobrania:

- Self-driving Robots in warehouses

- Technologie w logistyce

 
© ILiM | All rights reserved.